• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Pantera, Bieleckie Młyny

PanteraSkuta lodem niewielka rzeczka nie wyglądała groźnie, najbliższe mosty były zniszczone albo znajdowały się zbyt daleko. Niemieccy pancerniacy nie mieli zbyt dużo czasu na dokładne rozpoznanie miejsc przeprawy, gdyż radzieckie czołgi były tuż, tuż. Podjęte wiec z marszu próby forsowania rzeki nie dla wszystkich pojazdów zakończyły się pomyślnie. Cześć z nich pozostała w jej nurcie na długie lata.

W dniach 03-04 września 2003 nad brzegami rzeczki zjawiła się ekipa z Muzeum im. Orła Białego ze Skarżyska-Kamiennej. Całemu przedsięwzięciu przewodził obecny dyrektor tej placówki Artur Buńko. Wspierał go zaś całą swoją wiedzą jego poprzednik na tym stanowisku - Andrzej Lange, który już kilka tego typu akcji przeprowadził. Samo wydobycie nie byłoby możliwe bez udziału pracowników firmy ZTE z Radomia, wraz z ich specjalistycznym ciągnikiem. FAUN, gdyż tak nazywany jest ten ciągnik, dysponuje potężną 400-tonową wyciągarką i już kilka różnego typu pojazdów wydobył dla muzeum. Akcja nie byłaby też możliwa bez udziału płetwonurków ze starachowickiego klubu KALMAR.
Tłumnie nad brzeg rzeki przybyli miłośnicy militariów, dziennikarze oraz miejscowa ludność.
Czołg po wojnie został rozszabrowany i mocno zniszczony, jego górna część została zdemontowana i trafiła na złom, tak że w rzece pozostało tylko podwozie. Z brzegu widać je było doskonale, choć nikt nie potrafił powiedzieć, jak dużo jest jeszcze pojazdu pod powierzchnią piasku i w jakim jest stanie.
Ekipa płetwonurków z KALMARA przy pomocy eżektora rozpoczęła oczyszczanie tylnej części wanny czołgu, szukając miejsca, gdzie można byłoby podczepić liny. Pracę rozpoczęli na niewielkiej głębokości, około pół metra, lecz szybko powiększająca się dziura zmusiła ich do ubrania kompletnego sprzętu do nurkowania.
Później koparka podjęła próby odkopania podwozia, ale nie sięgała ona do przedniej części wraku.
Podjęto kilka prób wyszarpania pantery, jednak podczepiane liny systematycznie się rwały, tak jakby rzeka nie chciała zbyt łatwo oddać tego, co sama zabrała. Zrobiło się ciemno, a stalowy potwór ani drgnął, zapadła więc decyzja o przełożeniu akcji na następny dzień.
Od samego rana na brzegu rzeki kontynuowano akcję wydobywczą. Podejmowane próby wydobycia podwozia kończyły się jednak fiaskiem. Dopiero pod koniec drugiego dnia stalowa wanna czołgu znalazła się na brzegu. Nikt wtedy jeszcze nie wiedział, że to nie koniec, że akcja z jednodniowej przeciągnie się aż do trzech dni. Trzeciego dnia bowiem, już po wydobyciu czołgu, w pozostałej na dnie rzeki wyrwie dostrzeżono wystającą lufę. Pierwszą myślą było, że jest to na pewno wieża wydobytej pantery, a co niektórzy widzieli już drugi czołg, leżący głębiej w dnie rzeki.
Prawda okazała się bardziej prozaiczna. Niemcy, szykując miejsce na przeprawę, zepchnęli do rzeki zdobyczną radziecką armatę przeciwpancerną ZIS-3. To właśnie po niej pantera miała przeprawić się na drugi brzeg rzeki.
19 września z rzeki wydobyto jeszcze ważący około 3 ton kawałek wieży czołgu.
Akcja w Czarnej Nidzie była wzorowym przykładem współpracy Muzeum im. Orła Białego z płetwonurkami. Dzięki takim przedsięwzięciom nasze muzea wzbogacają się o unikatowe eksponaty, a płetwonurek przestaje się archeologom kojarzyć z podwodnym rabusiem.
O wszelkich nietypowych obiektach, na które natknęliście się pod wodą, a które powinny trafić do muzeum, informujcie naszą redakcję - tel. 601 402 400

Nasza misja

Po Bitwie

PAMIĘĆ ZAMIERA BEZ PAMIĄTEK

[ more detail ]

Poszukujemy ...

Po Bitwie

Poszukujemy informacji o zatopionym lub zasypanym sprzęcie pancernym

 

Współpraca

Po Bitwie

Chętnie nawiążemy współpracę z muzeami, stowarzyszeniami, miłośnikami historii i poszukiwań

 

Last News

Pantera, Bieleckie Młyny

Pantera, Bieleckie Młyny

2003-11-14 00:50:00

Wystawa

Wystawa "Podwodne skarby terminalu LNG ...

2013-07-09 09:45:00

Me-109, jezior Trzebuń

Me-109, jezior Trzebuń

2010-12-04 02:23:00

Sd.kfz 7

Sd.kfz 7

2004-11-14 00:50:00

Popular News

Pantera, Bieleckie Młyny

Pantera, Bieleckie Młyny

2003-11-14 00:50:00

Wystawa

Wystawa "Podwodne skarby terminalu LNG ...

2013-07-09 09:45:00

Me-109, jezior Trzebuń

Me-109, jezior Trzebuń

2010-12-04 02:23:00

Sd.kfz 7

Sd.kfz 7

2004-11-14 00:50:00

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z nami:

Telefon: 601402400