• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Sd.kfz 7

W 2000 roku pisaliśmy na naszych łamach (w MN 11/2000) o tajemniczym gąsienicowym pojeździe leżącym w morzu przy brzegu w Dziwnowie. Wrak ten był prawie kompletnie przysypany piaskiem, tak że ledwie wystawały nad dno górne ogniwa gąsienic. Udało nam się wtedy z całą pewnością stwierdzić, że nie jest to czołg, tylko niemiecki transporter gąsienicowy.  

 Znajdując się jednak na niewielkiej głębokości w strefie przyboju, nie dawał się on ani zbyt łatwo znaleźć, ani obejrzeć. Nurkowanie na nim było też utrudnione ze względu na występujące przy brzegu falowanie, a co za tym idzie – na ograniczoną przez zawiesinę widoczność. Dzięki temu jednak nie interesowało się nim zbyt wiele osób czy instytucji, i tak dotrwał do naszych czasów.
 Jako redakcja nie zapomnieliśmy o nim i od czasu do czasu sprawdzaliśmy stan jego zasypania. W ciągu ostatnich dwóch lat pod wpływem sztormów niemiecki transporter gąsienicowy został prawie całkowicie odsłonięty. Obecnie więc można podziwiać cale podwozie pojazdu majestatycznie stojące na dnie morza.

Ale jak tu się znalazł?

Jest pewne, że znalazł się w tym miejscu w wyniku działań wojennych i na pewno Niemcy nie uciekali nim po lodzie do Szwecji.
Być może był pomostem dla usprawnienia ewakuacji okrążonych tu niemieckich żołnierzy na jednostki Kriegsmarine. Może został celowo skierowany na tylnym biegu do wody, aby nie wpadł cały w ręce Rosjan, lub – co jest najbardziej prawdopodobne – został porzucony przy brzegu, a reszty dopełniło morze. Na to pytanie raczej nigdy nie poznamy odpowiedzi, jedno jest jednak pewne: po wojnie został celowo wysadzony przez saperów. Silny wybuch zniszczył górną i przednią cześć pojazdu, tak że fragmenty blach, silnika i pancerza można napotkać rozrzucone wokół pojazdu.
I tak przednia blacha pancerna z wizjerami z przedziału kierowcy leży przed pojazdem, zaś tylną część z zaczepem holowniczym eksplozja częściowo oderwała od samej konstrukcji ramy pojazdu. Przednie koła, połączone tylko osią, leżą na rumowisku blach i desek, a blok potężnego silnika leży z boku po prawej stronie transportera. W tylnej górnej części wraku widoczne są pozostałości bębna wyciągarki.

To wszystko bardzo jednak utrudniało identyfikację pojazdu. Jednak dzięki zaangażowaniu kilku osób, zrobionej dokumentacji filmowej, zdjęciowej oraz pomiarom wraku możemy dziś powiedzieć, że jest to najprawdopodobniej niemiecki 11-tonowy opancerzony ciągnik artyleryjski typu SdKfz 7/2. Jeżeli jest to pojazd tego typu, to był on również uzbrojony w działko, które może również gdzieś leżeć w pobliżu pod piaskiem.
Wszystko to tworzy obecnie bardzo malowniczą całość, ale wrak niemieckiego wozu pancernego w obecnym kształcie stał się też domem wielu bałtyckich stworzeń. Cały został porośnięty przez omułki i pąkle, mieszkają także na nim, a szczególnie pod nim, różne ryby, takie jak węgorzyce czy kur diabły. Jednak nie ma żadnej pewności, że następny sztorm go z powrotem nie zasypie. A od momentu, kiedy został odsłonięty, zaczął przeszkadzać zarówno kąpiącym się, jak i przybrzeżnej żegludze. Tak wiec należy się spodziewać, że w niedługim czasie zostanie wydobyty i – miejmy nadzieję – trafi do muzeum. Na pewno napiszemy o nim jeszcze na naszych łamach. Zwracamy się też z apelem do wszystkich tych, którzy wiedzą coś na temat tego wraku lub innych znaleziskach, które powinny znależć się w naszych muzeach o nadsyłanie informacji na adres redakcji

Nasza misja

Po Bitwie

PAMIĘĆ ZAMIERA BEZ PAMIĄTEK

[ more detail ]

Poszukujemy ...

Po Bitwie

Poszukujemy informacji o zatopionym lub zasypanym sprzęcie pancernym

 

Współpraca

Po Bitwie

Chętnie nawiążemy współpracę z muzeami, stowarzyszeniami, miłośnikami historii i poszukiwań

 

Last News

Pantera, Bieleckie Młyny

Pantera, Bieleckie Młyny

2003-11-14 00:50:00

Wystawa

Wystawa "Podwodne skarby terminalu LNG ...

2013-07-09 09:45:00

Me-109, jezior Trzebuń

Me-109, jezior Trzebuń

2010-12-04 02:23:00

Sd.kfz 7

Sd.kfz 7

2004-11-14 00:50:00

Popular News

Pantera, Bieleckie Młyny

Pantera, Bieleckie Młyny

2003-11-14 00:50:00

Wystawa

Wystawa "Podwodne skarby terminalu LNG ...

2013-07-09 09:45:00

Me-109, jezior Trzebuń

Me-109, jezior Trzebuń

2010-12-04 02:23:00

Sd.kfz 7

Sd.kfz 7

2004-11-14 00:50:00

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z nami:

Telefon: 601402400